W obliczu ciągle rosnącego zanieczyszczenia środowiska wiele osób szuka innych rozwiązań niż węgiel opałowy czy drewno. Coraz chętniej wybiera się ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia surowce. Jednym z nich jest pellet drzewny, czyli źródło energii w formie sprasowanych trocin. Co ciekawe, stosowanie tego materiału nie wpływa na pogarszanie się jakości powietrza, ponieważ podczas spalania nie wytwarzają się szkodliwe substancje. Co powinniśmy wiedzieć o pellecie?

Pellet – co warto wiedzieć?

Jednym z najchętniej kupowanych obecnie materiałów opałowych jest bez wątpienia pellet. Jest to produkt w pełni ekologiczny, dlatego jest doskonałą alternatywą dla oleju, gazu czy węgla. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które w ramach docieplania korzystają z pieca bądź kotła.

Sięgając po produkt, jakim jest pellet, warto dowiedzieć się, jak dokładnie go używać, aby w pełni wykorzystać jego najważniejsze właściwości. Czym właściwie jest ten materiał? Są to trociny drzewne sprasowane pod wysokim ciśnieniem do postaci granulek o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Wysuszony i rozdrobniony materiał poddawany jest charakterystycznemu zabiegowi podgrzewania, w wyniku którego lignina – jeden ze składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. 

Następnym krokiem w procesie obróbki jest granulowanie gorącej masy, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego pelletu.

Surowcem do produkcji pelletu może być praktycznie każdy rodzaj roślin. Jednak najcenniejszym i najbardziej kalorycznym materiałem są trociny drzewne, wiórki i ścinki. O jakich gatunkach drzew mowa? Mogą być to zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste, które na co dzień wykorzystuje się w przemyśle. Właśnie dlatego jedną z ważniejszych zalet tego materiału jest wykorzystanie tego, co dla innych jest już zbędne. Mowa tutaj o odpadkach podchodzących przede wszystkim z tartaków, ale także wszelkich innych firm, które na co dzień trudnią się obróbką drewna. 

Wciąż są to jednak materiały wysokiej jakości, jednak nie mają już zastosowania dla innych producentów. Pellet jest więc ekologicznym rozwiązaniem opierającym się na idei less waste, a nawet zero waste. 

Pellet a ekologia

Tego rodzaju drewniane granulki cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są nie tylko wydajne i łatwe w transporcie, ale pozwalają też w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania. Pellet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci i substancji szkodliwych dla środowiska przy jednocześnie niezwykle wysokich właściwościach energetycznych. 

Dodatkowo można go nazwać paliwem ekologicznym o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla, co wydaje się szczególnie ważnym atutem, a już zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na wysoki stopień zanieczyszczenia środowiska, w wielu krajach pojawia się coraz więcej rygorystycznych przepisów prawnych. Mają one na celu zmniejszyć ilość szkodliwych substancji pogarszających jakość wdychanego przez nas powietrza. Dlatego już teraz warto zainteresować się lepszą, bardziej opłacalną i ekologiczną alternatywą, jaką jest właśnie pellet.  

Jak odpowiednio przechowywać pellet?

Ciekawostką jest, że nawet długo przechowywany pellet nie traci swoich właściwości. To bardzo ważne, jeżeli planujemy zakupić go w ilościach hurtowych. Czemu miałoby to służyć? Jest to bowiem sposób, aby zaoszczędzić na jego transporcie – w takim przypadku nie są już konieczne regularne dostawy, jeżeli tylko zdecydujemy się na jedno, ale większe zamówienie. 

Można zatem składować większą ilość, nie martwiąc się, że coś złego stanie się z naszym materiałem. Gotowy produkt pakowany jest na wiele sposobów, tak aby jego dostawa oraz przechowywanie były dostosowane indywidualnie do potrzeb klienta. 

Najczęściej są to worki 15 czy 25 kg, choć często pellet jest też składowany luzem. Warto więc zawczasu pomyśleć o sposobie magazynowania, bo chociaż to materiał małowymagający, to wciąż potrzebne jest zapewnienie mu podstawowych, minimalnych warunków przechowywania.

Ze względu na swoje właściwości – pellet musi być trzymany pod zadaszeniem w specjalnie wydzielonej strefie. Jest to konieczne z jednego względu – należy unikać bezpośredniego kontaktu z niekorzystnymi dla niego warunkami atmosferycznymi. 

Szczególnie należy uważać, aby materiał nie miał styczności z wodą gruntową. Wystarczy jedynie pamiętać, aby pellet nie był narażony na działanie wilgoci (mowa tutaj o zalaniu). Natomiast ta wilgoć, która naturalnie występuje w powietrzu nie będzie miała większego wpływu na jakość produktu. Kluczowe może być jednak pozostawienie materiału w igłowanych, plastikowych workach, które stanowią dodatkową ochronę. Oznacza to, że materiał ma słaby dostęp powietrza, więc nie straci swoich wartości przez długi czas.

Jak więc poprawnie przechowywać pellet? Najlepszym miejscem do jego składowania będzie piwnica, przybudówka lub – jeśli to możliwe – dodatkowa komórka w domu. W przypadku zabudowań gospodarczych mogą być to wszelkiego rodzaju pomieszczenia pełniące rolę magazynów. Wcześniej zapoznajmy się jednak z warunkami ochrony przeciwpożarowej, co jest szczególnie ważne, jeżeli przechowujemy tego rodzaju łatwopalne materiały. Zaleca się także wykorzystanie przynajmniej podstawowych instalacji, które gwarantują odpowiednią i regularną cyrkulację powietrza.

Pellet – zalety stosowania

Pellet drzewny to rodzaj opału, który łączy w sobie komfort, czystość oraz wygodę. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o jego transport, ale także magazynowanie. Jest to materiał odnawialny, pozyskiwany w całkowicie naturalny sposób. Korzyści z użytkowania jest wiele, do najczęściej wymienianych należą:

 • oszczędność w porównaniu do innych stosowanych paliw,
 • komfort użytkowania – łatwe przechowywanie, użytkowanie i transport,
 • ekologiczne pochodzenie,
 • wysoka wartość energetyczna,
 • wygodne opakowania zachowujące najważniejsze właściwości produtu na długi czas,
 • dostępność,
 • możliwość wykorzystania w mniejszych, jak i większych gospodarstwach,
 • czystość i estetyka – mała ilość popiołu i brak nieprzyjemnego zapachu.

Czy jest to jednak materiał bez wad? Jedynym minusem tego rozwiązania może być konieczność zakupu odpowiedniego urządzenia. Jak wiadomo, kupno specjalnego pieca wiąże się ze sporymi kosztami, ale inwestycja szybko się zwróci, ponieważ stosowanie pelletu jest niezwykle oszczędne. Warto zaznaczyć, że większość wykorzystywanych paliw także wymaga zakupu odpowiednich pieców czy kotłów oraz ich regularnej konserwacji. Po przeliczeniu kosztów okazuje się, że ekologiczna alternatywa związana z wykorzystaniem trocin drzewnych jest jedną z bardziej opłacalnych opcji.

Najczęściej piece stosowane przy pellecie posiadają wbudowany podajnik, który może pomieścić nawet 15 kilogramów stosowanego materiału.

Pellet – jakie posiada właściwości?

Pellet ze względu na swoje właściwości jest coraz częściej wykorzystywany do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Podczas procesu spalania powstaje jedynie niewielka ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. W prosty sposób możemy więc zachować w pomieszczeniach pożądaną czystość.

Jedną z większych zalet jest to, że materiał ten nie zawiera szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Zasługą tego jest brak sztucznych dodatków. Dzięki pelletowi uzyskiwanemu z biomasy ogrzać można nie tylko małe mieszkania, ale też duże domy. Na tym jednak nie koniec – to także odpowiednie rozwiązanie dla zakładów przemysłowych. Biorąc pod uwagę jego kaloryczność oraz ekologię, uważa się, że jest to paliwo przyszłości.

Właściwości energetyczne pelletu są zaskakująco wysokie, dlatego jest to jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet ze względu na surowiec, z którego jest produkowany, zalicza się do źródeł odnawialnych. Ogrzewanie budynków tym produktem łączy w sobie ekologię z niskimi kosztami opału oraz dużym komfortem użytkowania. Jest to paliwo łatwe w dystrybucji i przechowywaniu, dlatego jest tak chętnie wybierane przez wiele osób.

Pellet – kto go wykorzystuje i w jaki sposób?

W jaki sposób najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny? Zazwyczaj klienci zużywają tego rodzaju paliwo w indywidualnych piecach C.O. lub urządzeniach na paliwo stałe. Warto także dodać, że to materiał sprawdzający się w tak zwanych kominkach z dozownikiem lub podajnikiem. Wykorzystują  go także elektrociepłownie, a nawet ciepłownie lokalne. Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest użycie pelletu drzewnego, jako idealnej wyściółki dla zwierząt – jednakowo tych domowych, jak i hodowlanych.

Pellet drzewny – jaka jest jego cena?

Ogrzewanie pelletem przynosi wiele korzyści i warto zdecydować się na to rozwiązanie. Jednak podczas dokonywania wyboru pieca warto wziąć pod uwagę koszty opału. Cena za tonę pelletu zależy od kilku czynników i najważniejszym z nich jest klasa opału. Wyróżniamy trzy klasy pelletu, od których uzależniony jest cennik:

 • pellet klasy I – jest to najlepszej jakości pellet i jego cena może wynosić nawet 1100 zł za tonę;
 • pellet  klasy II – jego cena waha się w granicach 700-750 zł za tonę;
 • pellet klasy B – jest najtańszy w zakupie i jego cena wynosi około 500 zł za tonę.