W obliczu ciągle rosnącego zanieczyszczenia środowiska wiele osób szuka innych rozwiązań niż węgiel opałowy czy drewno. Coraz chętniej wybiera się ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia surowce. Jednym z nich jest pellet drzewny, czyli źródło energii w formie sprasowanych trocin. Co ciekawe, stosowanie tego materiału nie wpływa na pogarszanie się jakości powietrza, ponieważ podczas spalania nie wytwarzają się szkodliwe substancje. Co powinniśmy wiedzieć o pellecie?

Pellet – co warto wiedzieć?

Jednym z najchętniej kupowanych obecnie materiałów opałowych jest bez wątpienia pellet. Jest to produkt w pełni ekologiczny, dlatego jest doskonałą alternatywą dla oleju, gazu czy węgla. 

Sięgając po produkt, jakim jest pellet, warto dowiedzieć się. jak dokładnie go używać. Pellet to trociny drzewne sprasowane pod wysokim ciśnieniem do postaci granulek o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Wysuszony i rozdrobniony materiał poddawany jest zabiegowi podgrzewania, w wyniku którego lignina – jeden ze składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. 

Następnym krokiem w procesie obróbki jest granulowanie gorącej masy, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego pelletu.

Surowcem do produkcji pelletu może być praktycznie każdy rodzaj roślin. Jednak najcenniejszym i najbardziej kalorycznym materiałem są trociny drzewne, wiórki i ścinki. Takie drewniane granulki cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są nie tylko wydajne i łatwe w transporcie, ale pozwalają też w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania. Pellet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci i substancji szkodliwych dla środowiska przy jednocześnie niezwykle wysokich właściwościach energetycznych. Dodatkowo można go nazwać paliwem ekologicznym o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. 

Jak odpowiednio przechowywać pellet?

Ciekawostką jest, że nawet długo przechowywany pellet nie traci swoich właściwości. Można zatem składować większą ilość, nie martwiąc się, że coś się z nim stanie. Gotowy produkt pakowany jest na wiele sposobów, tak aby jego dostawa oraz przechowywanie były dostosowane indywidualnie do potrzeb klienta. Najczęściej są to worki 15 czy 25 kg, choć często pellet jest też składowany luzem.

Ze względu na właściwości pellet musi być przechowywany pod zadaszeniem w specjalnie wydzielonej strefie, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z warunkami atmosferycznymi. Najlepszym miejscem do jego składowania będzie piwnica, przybudówka lub, jeśli to możliwe, dodatkowa komórka w domu. Plastikowe worki z pelletem są igłowane, co znaczy, że ma on słaby dostęp powietrza, więc nie straci swoich wartości przez długi czas.

Pellet – zalety stosowania

Pellet drzewny to rodzaj opału, który łączy w sobie komfort, czystość oraz wygodę. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o jego transport, ale także magazynowanie. Jest to materiał odnawialny, pozyskiwany w całkowicie naturalny sposób. Korzyści z użytkowania jest wiele, do najczęściej wymienianych należą:

  • oszczędność w porównaniu do innych stosowanych paliw,
  • komfort użytkowania – łatwe przechowywanie, użytkowanie i transport,
  • ekologiczne pochodzenie,
  • wysoka wartość energetyczna,
  • wygodne opakowania,
  • czystość i estetyka – mała ilość popiołu.

Jedynym minusem tego rozwiązania może być konieczność zakupu odpowiedniego urządzenia. Jak wiadomo, kupno specjalnego pieca wiąże się ze sporymi kosztami, ale inwestycja szybko się zwróci, ponieważ stosowanie pelletu jest niezwykle oszczędne. Najczęściej piece posiadają wbudowany podajnik, który może pomieścić nawet 15 kilogramów.

Pellet – jakie posiada właściwości?

Pellet ze względu na swoje właściwości jest coraz częściej wykorzystywany do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Podczas procesu spalania powstaje jedynie niewielka ilość popiołu oraz znikome ilości dwutlenku węgla. Jedną z większych zalet jest to, że nie zawiera szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Dzięki pelletowi uzyskiwanemu z biomasy ogrzać można nie tylko małe mieszkania, ale też duże domy. Biorąc pod uwagę jego kaloryczność oraz ekologię, uważa się, że jest to paliwo przyszłości.

Właściwości energetyczne pelletu są zaskakująco wysokie, dlatego jest to jedno z najbardziej efektywnych źródeł energii. Pellet ze względu na surowiec, z którego jest produkowany, zalicza się do źródeł odnawialnych. Ogrzewanie budynków tym produktem łączy w sobie ekologię z niskimi kosztami opału oraz dużym komfortem użytkowania. Jest to paliwo łatwe w dystrybucji i przechowywaniu, dlatego jest tak chętnie wybierane przez wiele osób.

Pellet drzewny – jaka jest jego cena?

Ogrzewanie pelletem przynosi wiele korzyści i warto zdecydować się na to rozwiązanie. Jednak podczas dokonywania wyboru pieca warto wziąć pod uwagę koszty opału. Cena za tonę pelletu zależy od kilku czynników i najważniejszym z nich jest klasa opału. Wyróżniamy trzy klasy pelletu, od których uzależniony jest cennik:

  • pellet klasy I – jest to najlepszej jakości pellet i jego cena może wynosić nawet 1100 zł za tonę;
  • pellet  klasy II – jego cena waha się w granicach 700-750 zł za tonę;
  • pellet klasy B – jest najtańszy w zakupie i jego cena wynosi około 500 zł za tonę.