Biomasa

Biomasa – w trosce o ekologię

W procesie produkcji drewna klejonego powstają liczne odpady. W pierwszym etapie powstają trociny i zrzyny mokre, czyli tzw. biomasa, która jest produktem ekologicznym. Po obróbce można ją wykorzystać. 

W pierwszym etapie produkcyjnym, przecieraniu kłód, powstają trociny i wysokiej jakości kora drzewna. Następnie odpowiednio przygotowane deski trafiają do suszarni, gdzie suszy się je do wilgotności 12%. W takim stanie trafiają do dalszej obróbki, w efekcie której powstają trociny, klocki suche oraz zrębka papiernicza. Odpady powstałe w całym cyklu technologicznym nadają się do dalszego przerobu, na przykład do produkcji płyt wiórowych lub jako paliwo energetyczne.

Biomasa 1

Biomasa – podział i cechy

N

Trociny mokre

jednolite
drobne
czyste
wilgotność: 60%

N

Zrębki papiernicze

długość: 1-4 cm
czyste
bez kory
wilgotność: 60%

N

Trociny suche

jednolite
drobne
czyste
wilgotność: 12%

N

Klocki

długość: 5-20 cm
czyste
bez kory
wilgotność: 12%

N

Kora

długość: 2-6 cm
średnica 6 mm
czysta
wilgotność: 12%

Biomasacharakterystyka i zastosowanie

Zrębka papiernicza –  wykorzystywana jest przede wszystkim przez producentów płyt wiorowych. Często przeznacza się ją także na opał.

Kora – kora drzewna posiada bardzo duże wartości energentyczne. Wkorzystuje się ją także w ogrodnictwie. Po kompostowaniu świetnie sprawdza się przy zakwaszaniu gleby. Ponadto kora nadaje się także ściółkowania niektórych roślin. Zapobiega wysychaniu gleby i występowaniu chwastów.

Trociny – najpopularniejszy produkt uboczny powstający w efekcie obróbki drewna. Trociny są cennym surowcem paliwowym, z którego produkuje się pellet i płyty wiórowe lub spala się je w kotłowniach ekologicznych.

Biomasa – bo cenimy ekologię!

 

Biomasa powstaje w efekcie obróbki drewna. Stanowi więc odpad ekologiczny – z łatwością ulega biodegradacji. Biomasa poddana procesom spalania wytwarza ciepło, które przetwarzane jest na inne rodzaje energii (np. eleketryczną).

Ekologiczne właściwości biomasy:

  • biomasa zawiera dużo mniejsze ilości siarki niż paliwa kopalniane, dzięki czemu jej spalanie jest korzystniejsze dla środowiska,
  • korzystny bilans spalania biomasy pozwala na ograniczenie emisji CO2,
  • biomasę można wytworzyć na całym świecie, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach transportu.

 

Biomasa 2
Biomasa 3
Biomasa 1
Biomasa 5

Certyfikat FSC 100%

Biomasa firmy ENVUN posiada certyfikat FSC® 100% (FOREST STEWARDSHIP COUNCIL®).

Oznacza to, że nasz surowiec jest w 100% certyfikowany przez FSC, czyli pozyskiwany w zrównoważnony sposób, zgodny z głównymi kryteriami tej organizacji. 

Biomasa 6

„Wybierając ten produkt wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną na świecie” ( FSC-C117381)

Kontakt

ADRES

ul. Przemysłowa 15
42-160 Krzepice
Polska