Biomasa
Biomasa – w trosce o ekologię
W procesie produkcji drewna klejonego powstają liczne odpady. W pierwszym etapie powstają trociny i zrzyny mokre, czyli tzw. biomasa, która jest produktem ekologicznym. Po obróbce można ją wykorzystać.
W pierwszym etapie produkcyjnym, przecieraniu kłód, powstają trociny i wysokiej jakości kora drzewna. Następnie odpowiednio przygotowane deski trafiają do suszarni, gdzie suszy się je do wilgotności 12%. W takim stanie trafiają do dalszej obróbki, w efekcie której powstają trociny, klocki suche oraz zrębka papiernicza. Odpady powstałe w całym cyklu technologicznym nadają się do dalszego przerobu, na przykład do produkcji płyt wiórowych lub jako paliwo energetyczne.

Biomasa – podział i cechy
Trociny mokre
jednolite
drobne
czyste
wilgotność: 60%
Zrębki papiernicze
długość: 1-4 cm
czyste
bez kory
wilgotność: 60%
Trociny suche
jednolite
drobne
czyste
wilgotność: 12%
Klocki
długość: 5-20 cm
czyste
bez kory
wilgotność: 12%
Kora
długość: 2-6 cm
średnica 6 mm
czysta
wilgotność: 12%
Biomasa – charakterystyka i zastosowanie
Zrębka papiernicza – wykorzystywana jest przede wszystkim przez producentów płyt wiorowych. Często przeznacza się ją także na opał.
Kora – kora drzewna posiada bardzo duże wartości energentyczne. Wkorzystuje się ją także w ogrodnictwie. Po kompostowaniu świetnie sprawdza się przy zakwaszaniu gleby. Ponadto kora nadaje się także ściółkowania niektórych roślin. Zapobiega wysychaniu gleby i występowaniu chwastów.
Trociny – najpopularniejszy produkt uboczny powstający w efekcie obróbki drewna. Trociny są cennym surowcem paliwowym, z którego produkuje się pellet i płyty wiórowe lub spala się je w kotłowniach ekologicznych.
Biomasa – bo cenimy ekologię!
Biomasa powstaje w efekcie obróbki drewna. Stanowi więc odpad ekologiczny – z łatwością ulega biodegradacji. Biomasa poddana procesom spalania wytwarza ciepło, które przetwarzane jest na inne rodzaje energii (np. eleketryczną).
Ekologiczne właściwości biomasy:
- biomasa zawiera dużo mniejsze ilości siarki niż paliwa kopalniane, dzięki czemu jej spalanie jest korzystniejsze dla środowiska,
- korzystny bilans spalania biomasy pozwala na ograniczenie emisji CO2,
- biomasę można wytworzyć na całym świecie, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach transportu.
Certyfikat FSC 100%
Biomasa firmy ENVUN posiada certyfikat FSC® 100% (FOREST STEWARDSHIP COUNCIL®).
Oznacza to, że nasz surowiec jest w 100% certyfikowany przez FSC, czyli pozyskiwany w zrównoważnony sposób, zgodny z głównymi kryteriami tej organizacji.

„Wybierając ten produkt wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną na świecie” ( FSC-C117381)
Kontakt
ADRES
ul. Przemysłowa 15
42-160 Krzepice
Polska