Profile stalowe – podstawowe informacje
Profile stalowe, ze względu na swoją wielofunkcyjność, z powodzeniem wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości i jednoczesnej plastyczności stały się jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. W zależności od przekroju kształtownika można wyróżnić ich kilka rodzajów o odmiennym zastosowaniu. Są to:
- ceowniki – nazwa pochodzi od przekroju, który przypomina literę C. Zazwyczaj posiada formę krótkich elementów, mogących przypominać listwy metalowe;
- teowniki – posiada przekrój w kształcie litery T. To popularny profil w budownictwie, wykorzystuje się go także w produkcji maszyn rolniczych;
- dwuteowniki – przekrój przypomina dwie połączone ze sobą litery T, znajdują zastosowanie jako element nośny konstrukcji;
- kątowniki – ich przekrój przypomina literę L. Kątowniki to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj profili o bardzo szerokim zastosowaniu, także jako element wykończeniowy.
Profile stalowe – rodzaje
Nasza firma to bez wątpienia jedna z największych hurtowni wyrobów hutniczych, do których zalicza się właśnie profile stalowe. W naszej ofercie posiadamy kilka rodzajów profili stalowych, które posiadają odmienne cechy, a co za tym idzie, różnorodne zastosowanie. W ofercie znajdziesz:
- profile stalowe prostokątne;
- profile stalowe kwadratowe;
- profile stalowe zimnogięte.
Profile stalowe – wymiary
Dostępne w naszym sklepie profile stalowe produkuje się z zachodniej stali o najwyższej jakości. Blacha, z której powstają, posiada grubość od 0,5 mm do 0,8 mm. Ich przekrój może wynosić od 15×15 mm do 160×160 mm. Profile stalowe są dostępne w sztangach 6 oraz 12 m.
Profile stalowe gięte a walcowane
Profile stalowe mogą różnić się przekrojem poprzecznym, ale również i sposobem formowania. Profile stalowe walcowane na gorąco charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością niż profile gięte. Dzięki procesowi walcowania na gorąco pozostają równe na całej swojej powierzchni oraz posiadają taką samą grubość. Profile stalowe walcowane sprawdzą się znacznie lepiej w przypadku dużych konstrukcji, które muszą wytrzymać bardzo duże obciążenie niż profile stalowe gięte.
Profile stalowe – cechy charakterystyczne
Jak już wspomniano, profile stalowe to element, bez którego naprawdę trudno byłoby sobie wyobrazić wykończenie swojego wnętrza. Aby konstrukcja była wytrzymała i służyła nam przez lata, ważny jest nie tylko prawidłowy montaż kształtowników, ale przede wszystkim materiał, z którego są one wykonane. Sięgając po profile stalowe marnej jakości, narażamy konstrukcję na uszkodzenie, co z kolei wiąże się z koniecznością naprawy i zdecydowanie wyższymi kosztami.
Obecnie na rynku dostępne są profile, które łączą w sobie bardzo długą trwałość z równoczesną lekkością. To elementy o dużej estetyczności, dlatego tak dobrze sprawdzają się jako elementy wykończeniowe. Oprócz tego bardzo dużą zaletą profili stalowych są ich wybitne właściwości akustyczne. Dzięki nim są w stanie skutecznie izolować nieprzyjemne odgłosy lub hałas dochodzący z zewnątrz. Profile stalowe wysokiej jakości charakteryzują się równocześnie bardzo dobrą izolacją termiczną, a także wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, uderzenia czy szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.
Przy wyborze profili stalowych warto zdecydować się na zakup kształtowników pochodzących od jednego producenta. W ten sposób nie tylko mamy pewność, że każdy z zakupionych elementów posiada jednakową, wysoką jakość, ale znacznie ułatwiamy sobie ich montaż. Tak więc cechy profili stalowych, którymi warto kierować się przy zakupie, to:
- jakość produktu;
- kształt (szeroki wybór pozwala na łatwe dopasowanie do potrzeb);
- wysokie parametry ognioodporne;
- jak najwyższa jakość produktu;
- cena;
- sposób montażu.
Do czego wykorzystać profile stalowe?
Aktualnie głównym zastosowaniem profili stalowych jest stelaż, który jest niezbędnym elementem suchej zabudowy. Wykorzystuje się je wtedy do łączenia i umacniania poszczególnych elementów:
- szkieletów podwieszanych sufitów;
- szkieletów ścian działowych.
Oprócz tego sprawdzą się jako szkielet ciężkich stropów, a także przy wzmacnianiu okien czy drzwi. Ciekawym rozwiązaniem mogą być profile stalowe zamknięte z otworami. Dzięki temu, że są w stanie zapewnić bardzo dobrą wentylację, wykorzystuje się je przy przeprowadzaniu prac klimatyzacyjnych czy elektrycznych.\
Profile stalowe to bez wątpienia jeden z tych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych, który tak naprawdę daje nam nieograniczone możliwości zastosowań. Przy odrobinie kreatywności za ich pomocą jesteśmy w stanie osiągnąć niesamowite efekty.