Jakiekolwiek przedsięwzięcie budowlane i nie tylko wymaga ogromnej precyzji, ostrożności, a także wykorzystania materiałów najwyższej jakości. To zagwarantuje powodzenie każdej inwestycji i zapewni wytrzymałość oraz stabilność konstrukcji czy też danego urządzenia. Z myślą o zapewnieniu największej solidności powstały profile stalowe o naprawdę wszechstronnym zastosowaniu. Czy to rzeczywiście dobry wybór? Sprawdź, dlaczego profile stalowe to znakomite rozwiązanie, jeśli zależy Ci na odpowiedniej trwałości.


Do czego są wykorzystywane profile stalowe?

Profile stalowe są niezwykle powszechne w branży budowlanej, ponieważ mogą być wykorzystywane do różnorodnych zadań. Są często jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych, a nierzadko służą również jako wsporniki. Często można się także spotkać z profilami wykorzystywanymi przy produkcji specjalistycznych maszyn i urządzeń. Tym sposobem profile stalowe są używane jako zabudowa konstrukcji, pełniąc funkcję filarów, części stropów, ścian i dachów, a nawet schodów. Dzięki swoim właściwościom znakomicie sprawdzają się jako wzmocnienie struktury całej budowli. Doskonale spisują się też w roli elementów instalacji – głównie stosuje się je do mocowań oraz obudowy.

Podobnie jest w przypadku produkcji maszyn, gdzie profile stalowe najczęściej tworzą ramy i systemy mocowań – odpowiednio zespolone tworzą niezwykle solidną podstawę nawet najbardziej skomplikowanego urządzenia o dużym ciężarze. Można je więc znaleźć w podnośnikach, w skrzyniach ładunkowych przeznaczonych do samochodów, a nawet w szkieletach pociągów.

Oczywiście to nie wszystko. Profile stalowe znajdują zastosowanie również przy budowie:

  • bram i ogrodzeń;
  • stojaków;
  • stołów i innych elementów wyposażenia;
  • balustrad;
  • we wzmocnieniach drzwi i okien;
  • jako elementy konstrukcyjne hal oraz magazynów.

Warto przy tym pamiętać, że najlepszym wyborem będą profile stalowe ocynkowane. Dzięki warstwie ochronnej takie profile są odporne na korozję, wobec czego na dłużej zachowają swoje cenne właściwości.

Profile stalowe zamknięte – popularny materiał

Podobnie jak wiele innych materiałów budowlanych, tak samo i profile stalowe mogą występować w różnorodnych formach. Chętnie wykorzystywane są chociażby profile stalowe zamknięte, których przekrój ma zazwyczaj kształt prostokąta, kwadratu bądź owalu. Odznaczają się one dużą wytrzymałością – nieco większą niż profile stalowe otwarte – co sprawia, że są bardzo częstym elementem konstrukcji budynków, odgrywając rolę słupów czy belek. Mogą posłużyć zarówno do konstruowania bram i ogrodzeń, jak i zadaszeń, ram nośnych przyczep i nośników reklamowych.

Proces produkcji takich profili może się różnić w zależności od tego, do czego są przeznaczone i jakiej wytrzymałości oczekujemy. Dlatego też spotykane są dwa warianty: gięte na zimno oraz walcowane na gorąco.

  • Profile stalowe zimnogięte powstają przy pomocy giętarek rolkowych. Są zaginane przy pomocy zgrzewania w taki sposób, by możliwe było uzyskanie prostokątnego kształtu. Tego rodzaju profile wykazują się dużą wytrzymałością, na dodatek możliwe jest uzyskanie cienkich ścianek.
  • Profile stalowe gorącowalcowane posiadają takie same parametry we wszystkich miejscach, ponieważ przy ich zgrzewaniu używana jest bardzo wysoka temperatura (sięgająca nawet 1000°C). Są niezwykle plastyczne i rozciągliwe, a do tego charakteryzują się grubszymi ściankami niż zimnogięte.

Profile stalowe – najważniejsze zalety

Na korzyść profili stalowych przemawia przede wszystkim ich ogromna trwałość i wytrzymałość. Doskonale znoszą nawet bardzo duże obciążenia, wobec czego są gwarancją, że wybrana konstrukcja pozostanie solidna i nienaruszona przez wiele lat. Nie szkodzą im warunki zewnętrzne, co decyduje o ich wszechstronnym zastosowaniu. Profile stalowe są znacznie lepszym wyborem niż tradycyjne płaskowniki. Mimo że posiadają podobną grubość, są zdecydowanie wytrzymalsze przy jednoczesnym zachowaniu mniejszej masy.

Dużą zaletą jest także łatwość obróbki. Profile można swobodnie ciąć, spawać i nawiercać, co świadczy o ich uniwersalności. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik jesteśmy w stanie w pełni przystosować je do danego zadania, co z kolei gwarantuje trwałość danej konstrukcji. Co więcej, dzięki szerokiemu wyborowi pod względem rozmiarów profile stalowe nie stanowią większego problemu podczas transportu.

Oprócz tego profile stalowe można łatwo przystosować do potrzeb poprzez wybrane wykończenie. Możemy je z powodzeniem pomalować przy pomocy farb proszkowych, a ponieważ te są dostępne w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej, uzyskany efekt jest uzależniony wyłącznie od tego, czego oczekujemy.

Gdzie kupić profile stalowe?

To proste – u nas. Jako hurtownia profili stalowych możemy zagwarantować materiały o najwyższej jakości. Kupując u nas, masz gwarancję, że planowana konstrukcja będzie prezentowała się znakomicie zarówno pod względem estetycznym, jak i wytrzymałościowym. Jeśli szukasz nadzwyczajnej trwałości, wybierz profile stalowe. Cennik jest uzależniony od wybranego wariantu.